Jak rehabilitować kręgosłup? – profilaktyka

Kręgosłup to jedna z najważniejszych części układu ruchu i element szkieletu ludzkiego (i nie tylko). Podstawowe funkcje kręgosłupa każdy zna. Chroni on rdzeń kręgowy i nerwy, które z niego wychodzą. Składa się z kręgów, a każdy z nich jest osobną kością. Niestety przy obecnym, siedzącym trybie życia większości ludzi bardzo często zdarzają się skrzywienia, wady postawy czy ogólnie rzecz mówiąc schorzenia kręgosłupa.

Objawia się to niekiedy ogromnym bólem, odrętwieniem czy mrowieniem w różnych częściach ciała. Niestety rehabilitacja kręgosłupa nie jest łatwa, ale jeśli nawet nie masz problemów z tą częścią ciała – bądź aktywny fizycznie, regularnie wstawaj od biura, gdy pracujesz przy komputerze, a zminimalizujesz ryzyko schorzeń. Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa? Jak leczyć schorzenia kręgosłupa i czy proces powrotu do zdrowia jest czasochłonny?

Rehabilitacja kręgosłupa a styl życia

 

Budowa kręgosłupa pozwala na swobodne ruchy ludzkiego ciała. Jego konstrukcja chroni znajdujący się wewnątrz rdzeń kręgowy, bez którego człowiek nie byłby w stanie funkcjonować. (jest to jeden z najważniejszych organów neurologicznych). Rdzeń składa się z milionów nerwów, które odpowiadają za przekazywanie impulsów z calutkiego ciała. Niestety kręgosłup to nie jest organ, który można zlekceważyć. Nawet drobne nieprawidłowości mogą prowadzić do sporego ograniczenia sprawności, bólu czy obniżenia sprawności kończyn. Dlatego już przy początkowych objawach trzeba zareagować i zacząć wykonywać specjalne ćwiczenia! Co ciekawe, oprócz problemów z układem trawiennym najczęściej do lekarza rodzinnego ludzie zgłaszają się z różnej maści problemami z kręgosłupem. Światowa Organizacja Zdrowia już dawno potwierdziła, że wzrost chorych z dolegliwościami i bólami kręgosłupa będzie wzrastać ze względu na typ pracy (siedzącej i biurowej), jaką wykonuje większość ludzi. Najlepszą profilaktyką będzie uprawianie sportu i ogólna aktywność fizyczna.

Kręgosłup lędźwiowy – leczenie

 

Najczęściej zgłaszane są problemy z kręgosłupem lędźwiowym, który bardzo łatwo zaniedbać. Problemy mogą objawić się w postaci silnego bólu nerwowego. Niestety spędzanie wolnego czasu przed komputerem i ogólnie w pozycji leżąco-siedzącej powoli zabija ten odcinek kręgosłupa i może doprowadzić do jego poważnych urazów. Dlatego stosuje się elektrostymulację nerwowo-mięśniową i trakcję ruchową. Niektóre problemy z kręgosłupem (napięte mięśnie) można rozwiązać za pomocą mat masujących plecy – dzięki nim w łatwy sposób można poradzić sobie z bólami. Niestety jest to tylko uzupełnienie. Jeśli chcemy uniknąć poważnych kontuzji ograniczających naszą ruchowość – trzeba być aktywnym. Czasami porządny spacer “zrobi różnicę”, jeśli będziemy na niego wychodzić w miarę regularnie. Osoby już z chorym kręgosłupem powinny znaleźć sobie dyscyplinę sportu, która nie obciąża specjalnie kręgosłupa. Może to być np. pływanie, bieganie czy znany i lubiany rower. Oczywiście po wszelkie profesjonalne porady należy zwrócić się do lekarza, który wskaże odpowiednią terapię czy poleci pewną aktywność fizyczną.