Nowe życie starych mebli, czyli od czego zacząć renowację

Drewniane meble mają bardzo wiele zalet, przede wszystkim jednak warto zwrócić uwagę na ich wyjątkową trwałość. To właśnie dzięki temu, że są one tak solidne można użytkować je przez wiele lat, a czasem nawet wykorzystuje je więcej niż jedno pokolenie. Bardzo istotną cechą mebli drewnianych jest też to, że bardzo dobrze poddają się renowacji. Wobec tego, jeśli po latach okaże się, że chcielibyśmy coś zmienić w wyglądzie naszej starej, drewnianej komody- z powodzeniem będziemy mogli dać jej drugie życie wedle naszych upodobań estetycznych lub też podążając za najnowszymi trendami. W jaki sposób można dokonać takiej właśnie renowacji?

Stary mebel trzeba odpowiednio przygotować do renowacji

Najlepiej jest taki mebel umyć miękką ściereczką oraz wodą z płynem do naczyń. Jeśli mebel był przechowywany w nie do końca odpowiednich do tego warunkach- najlepiej jest go dobrze wywietrzyć pozostawiając go z otwartymi szufladami i drzwiczkami na dłuższy czas.

Drewnianą powierzchnię dobrze będzie przeszlifować. Można do tego celu użyć papieru ściernego o dość drobnej, delikatnej gradacji. Szlifowanie drewnianych powierzchni to ważny zabieg, który pozwala pozbyć się odchodzącej farby oraz innych, starych impregnatów, jakie były nakładane na drewnianą powierzchnię. Renowacja mebli drewnianych nie powinna jednak być wykonywana z użyciem mocnych detergentów czy innych środków chemicznych, które mogą naruszyć delikatną strukturę drewna lub też pozostawić nieestetyczne przebarwienia.

Wybieramy odpowiedni preparat do pokrycia mebla

Na rynku znajdziemy całą gamę różnych preparatów. Wiele będzie zależało od tego, jaki efekt będziemy chcieli uzyskać. Pierwszą ważną rzeczą jest to, czy zależy nam na pełnym kryciu farby, czy chcielibyśmy tylko nadać drewnu połysk czy może chcemy mebel dodatkowo postarzyć i dodać mu charakteru.

• Farbami polecany do drewna są bejce i lakierobejce. Mają one różny stopień krycia, ale stanowią doskonałe rozwiązanie nie tylko pod kątem nadawania drewnu powłoki z pożądanym kolorem, ale też chronią drewno przed wilgocią. Dzięki warstwie farby woda nie wsiąka z strukturę drewna- na jego powierzchni tworzy się coś na kształt warstwy hydrofobowej.
• Jeśli zależy nam na pełnym kryciu farby- możemy wybrać specjalne, dedykowane farby do drewna. Może to być farba wodna akrylowa, ale bardzo dobrze sprawdzają się także farby kredowe. W przypadku takich farb- zaleca się malowanie wałkiem lub też gąbeczką tak, aby nie były widoczne ruchy pędzla.
• Piękne, naturalne usłojenie drewnianej powierzchni można uzyskać poprzez woskowanie i olejowanie drewna. Zyskuje ono wówczas delikatny połysk i wygląda niemalże jak nowe.
• Bardzo modnym sposobem stylizowania starych mebli jest wykonywanie na nich charakterystycznych przetarć. W takim przypadku wybieramy farbę podkładową oraz farbę wierzchnią. Wykonując przetarcia wydobywamy spod spodu farbę podkładową, co ma przypominać naturalne wycieranie się i zużywanie wierzchniej powłoki. Taka renowacja mebli drewnianych pozwala uzyskać bardzo stylowe meble z duszą.

admin