Jak zacząć biegać, aby uzyskać dobre rezultaty?

Ten artykuł będzie pierwszym z serii artykułów, które nauczą Cię, jak zacząć biegać. W tym artykule omówimy podstawy tego, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem biegania. Porozmawiamy o tym, jak znaleźć trenera, w co się ubrać i jak trenować. Bieganie to świetny sposób na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia. Bieganie to także świetny sposób na złagodzenie stresu. Dowiedz się, jak zacząć biegać. Plan treningowy sprawdzi się pod kątem uzyskania wymarzonych rezultatów.

Plan biegowy – treningi pod okiem eksperta

Istnieje wiele korzyści z biegania, ale początkującym może być trudno zacząć biegać. Oto kilka wskazówek, jak zacząć biegać. Zacznij od stosunku biegu do chodu 60% marszu, 40% biegu. Może się wydawać, że nic nie robisz, ale pomoże ci to zbudować wytrzymałość i siłę. Znajdź przyjaciela lub członka rodziny, który będzie z Tobą biegał! Dzięki temu czas będzie płynął szybciej i będzie też fajniej! Stwórz sobie osiągalny cel — może to być ukończenie wyścigu na 5 km lub po prostu przejechanie jednej mili bez zatrzymywania się. Gdy osiągniesz swój cel, możesz przejść do kolejnego etapu i ustawić sobie cel w postaci na przykład 7 kilometrów.

Bieganie to świetna forma ćwiczeń dla tych, którzy chcą schudnąć, zbudować mięśnie i poprawić zdrowie układu krążenia. Jest to również świetna forma ćwiczeń aerobowych, które można wykorzystać w celu złagodzenia stresu. Pytanie nie powinno brzmieć zatem, jak zacząć biegać, ale dlaczego przestać ze względu na fakt, że bieganie niesie za sobą szereg niesamowitych korzyści.

Jak zacząć biegać – plan treningowy

Istnieje wiele sposobów na rozpoczęcie biegania, ale najlepszym sposobem jest skorzystanie z dopasowanego do Twoich predyspozycji planu treningowego. Ten plan biegowy zaczyna się od naprzemiennego chodzenia i biegania przez 20 minut trzy razy w tygodniu. Pierwszego dnia biegasz tylko przez minutę, zanim znowu zaczniesz chodzić. Następnego dnia biegasz dwie minuty za każdym razem przed ponownym chodzeniem i tak dalej, aż osiągniesz 20 minut biegu bez zatrzymywania się, a następnie 10 minut marszu lub odpoczynku pomiędzy każdą rundą. Pierwszym krokiem do biegania jest znalezienie odpowiedniego rodzaju butów dla Twoich stóp. Musisz wiedzieć, jakiego rozmiaru, szerokości i amortyzacji potrzebujesz. Ważne jest również, abyś kupił parę butów, które są wygodne i pasują do Twojego budżetu.

Bieganie to doskonały sposób na ćwiczenia i schudnięcie. Jeśli dopiero zaczynasz biegać, najlepiej zacząć od programu chodzenia przed dodaniem jakichkolwiek interwałów biegania. Następnym krokiem byłoby rozpoczęcie od biegu lub spaceru na przykład na 5 km, a następnie przejście od tego miejsca, jeśli czujesz się gotowy. Oczywiście, jeśli nie jesteś w stanie spacerować przez 5 kilometrów, możesz zacząć od mniejszych odległości. Odpowiedni plan nie tylko pozwoli Ci zaplanować swoją codzienność. Przede wszystkim będzie on podstawą do sprawdzania, jak kształtują się Twoje efekty i rezultaty. Mamy nadzieję, że nasze porady dotyczące tego, jak zacząć biegać będzie dla Ciebie kolejnym krokiem w stronę zdrowego stylu życia.

 

Sprawdź autorski plan treningowy dla początkujących: https://ksstaszewscy.pl/trening-dla-poczatkujacych