Drenaż limfatyczny w medycynie

Masaż bardzo często kojarzony jest z czymś co służyć ma wyłącznie naszej przyjemności. Tymczasem jest on od lat wpisany także jako jedna z metod walki z różnymi schorzeniami. W medycynie i rehabilitacji nie przez przypadek zajmuje ważne miejsce a masażysta jest tak samo ważny na drodze do lepszej kondycji, jak lekarz czy przyjmowanie leków.

Jednym ze specyficznych rodzajów tej metody jest niewątpliwie drenaż limfatyczny. Jak wskazuje już sama jego nazwa, jego zadaniem jest przede wszystkim usprawnić płynność układu limfatycznego, oczyścić go z niepotrzebnych zastojów i usprawnić pracę naszego organizmu. W jakich sytuacjach konkretnie się sprawdza? Jakim osobom jest zalecany?

Przede wszystkim znajduje on zastosowanie w problemach z krążeniem krwi. Drenaż stosuje się między innymi przy przewlekłych obrzękach, niewydolności żylnej, czy chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych. Poza tym z powodzeniem stosowany jest również przy angiopatii cukrzycowej, dnie moczanowej, czy chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Działa wszędzie tam, gdzie limfa odgrywa kluczową rolę, czyli właściwie na cały organizm. Warto więc czasami się na tego typu masaż zdecydować, nawet gdy nie mamy żadnych widocznych objawów schorzeń czy chorób.