Rodzaje prześwietlenia zębów – co musisz o nich wiedzieć?

Prześwietlenie zębów to rutynowe badanie zlecane przez stomatologów. Rentgen zębów nie należy do zbyt skomplikowanych, jednak czy tak naprawdę wiemy dlaczego jest tak ważny, oraz na jakie rodzaje się dzieli? Z naszego artykułu dowiesz się, czym różni się zdjęcie punktowe od panoramicznego, oraz poznasz inne istotne informacje na temat RTG stomatologicznego. Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych.

Dlaczego właśnie rentgen zębów?

 

Prześwietleniem zębów nazywamy ich rentgen, stanowiący jedno z podstawowych badań diagnostycznych z zakresu stomatologii. Czemu jest ono tak istotne? Z jego pomocą dentysta może zobaczyć wnętrze zęba, a także jego okolice, mające nie mniejsze znaczenie przy leczeniu – musimy bowiem pamiętać, że ząb zawsze stanowi część większego układu, i jako taki oddziaływuje na pozostałe elementy i vice versa. Dlatego też tak ważny jest całościowy ogląd. Specjalny rodzaj rentgena zębów stanowi zdjęcie panoramiczne o jakim szczegółowo piszemy poniżej. (Wiele informacji na ten temat znajdziecie również na stronach gabinetów, specjalizujących się w tego typu usługach. Przykładem może tu być rtgzebow.pl). Innymi słowy, rentgen pomaga dostrzec lekarzowi to, co niewidoczne gołym okiem.

Panoramiczne i punktowe

 

Do najpopularniejszych ze zdjęć rentgenowskich zęba należą punktowe oraz panoramiczne. Czym się charakteryzuje jeden i drugi rodzaj?

 

Zdjęcie punktowe, jak wskazuje sama nazwa, obejmuje wybrany obszar naszego uzębienia, a najczęściej pojedynczy ząb, i z tego też względu należy ono do zdjęć o najwyższej rozdzielczości i dokładności, co ma szczególne znaczenie przy leczeniu jedynie odcinków łuku zębowego. W jakich wypadkach się je wykonuje? Najczęściej stomatolog zleca je przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, usunięciem zęba, a także w przypadku zapalenia jego okolic, a więc tkanek i tak zwanej miazgi zębowej.

 

Zdjęcie panoramiczne, nazywane również zdjęciem pantomograficznym, to szczególny rodzaj rentgena, jaki pozwala uchwycić nie tylko pojedynczy odcinek, czy też punkt uzębienia, ale panoramę całego układu. Panorama ta obejmuje jednak nie tylko zęby, ale też zatoki i skronie. Wszystkie trzy obszary są bowiem ściśle związane ze sobą, co ma duże znaczenie przy leczeniu. No właśnie, leczenie. Kiedy lekarz zleca wykonanie panoramy? Zwykle ma to miejsce, gdy chce sprawdzić, czy posiadamy próchnicę, a także jak przebiega leczenie zapaleń oraz innych zmian w jamie ustnej. Niezbędne jest również przed ekstrakcją zęba, wykonywaną chirurgicznie.

Inne prześwietlenie zębów

 

Wspomniane powyżej rodzaje zdjęć to oczywiście nie jedyne dostępne na rynku. W bardziej rzadkich przypadkach nasz stomatolog poprosi nas o wykonanie również innych. Mowa tutaj przede wszystkim o zdjęciach cefalometrycznych, jakie nie tylko „skanują” ząb, ale również boczną stronę głowy, dzięki czemu lekarz ma szerszy wgląd w budowę naszego układu zębnego oraz jego przyległości, jak również o zdjęciach żuchwowo-skroniowych, ważnych przy różnego rodzaju urazach, czy zwyrodnieniach.