Magnetoterapia, czyli oddziaływanie polem magnetycznym

Magnetoterapia jest jednym z zabiegów z zakresu fizjoterapii, którą stosuje się w określonych przypadkach- najczęściej, aby przyspieszyć u pacjenta cały proces jego zdrowienia. Jak sama nazwa wskazuje, podczas zabiegów tego typu w szczególny sposób wykorzystywane jest pole magnetyczne. Stosuje się je z powodu jego niesamowitych właściwości- może ono docierać do każdej z komórek ludzkiego organizmu, gdyż ma doskonałe zdolności przenikania przez tkanki. Dzięki temu może wyposażać komórki w tlen poprzez rozwijanie tkanki łącznej oraz poprzez wytwarzanie blizny kostnej. Z tego względu pole magnetyczne ma szereg zastosowań, a zabiegi z jego wykorzystaniem mogą nieść wiele korzyści.

Jak wyglądają takie zabiegi?

Aby możliwa była rehabilitacja, która faktycznie przyniesie nam korzyści, należy skorzystać z około 10 zabiegów wykorzystujących działanie pola magnetycznego. Każdy z takich zabiegów trwa maksymalnie do pół godziny, a jedynym przygotowaniem, jakie należy do niego poczynić jest zdjęcie wszelkich przedmiotów, które mogą oddziaływać na pole magnetyczne. Co ważne, zarówno to, jaka będzie dawka oraz natężenie pola magnetycznego musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Z zabiegów można skorzystać zarówno poprzez skierowanie na rehabilitację na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i poprzez zapisanie się na zabiegi w prywatnych klinikach medycznych.

Kiedy takie zabiegi okażą się pomocne?

Zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego są szczególnie polecane w przypadku zwyrodnienia stawów- zarówno tych w kręgosłupie jak i tych w kończynach. Zabieg jest też wskazany w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet w momencie, kiedy już występuje jakiś stan zapalny w organizmie. Pole magnetyczne może też zdziałać wiele dobrego jako terapia pourazowa, a więc jeśli doznaliśmy jakiegoś złamania, zwichnięcia, mamy urazy sportowe i chcielibyśmy szybciej wrócić do pełnej sprawności. Zabiegi z polem magnetycznym wykonuje się także u pacjentów chorych na osteoporozę, w przypadkach dużych zaburzeń z przemianą materii, a także w momencie, kiedy pacjent posiada rany, które nie chcą się goić lub też trudne do zaleczenia oparzenia skóry.

Warto wiedzieć o tym, że zabieg nie powoduje skutków ubocznych, jednakże pierwsze sesje mogą powodować rozbicie u pacjenta, a nawet nasilić objawy, jakie posiadał. Dlatego też tak istotne jest, aby wykonać pełną serię zabiegów w odpowiednich odstępach czasu- w ten sposób można uzyskać najlepsze efekty. Zabiegi w wykorzystaniem pola magnetycznego dodatkowo wzmacniają nasz układ odpornościowy, poprawiają krążenie oraz ukrwienie i redukują napięcie, jakie pojawia się w mięśniach. Niosą więc wiele zalet dodatkowych i mogą zdziałać w naszym organizmie wiele dobrego, a przy tym są całkowicie bezpieczne. Warto też wiedzieć, że znacząco poprawiają komfort życia u tych osób, które chorują na przypadłości przewlekłe, które co jakiś czas na nowo dają o sobie znać.

Więcej o magnetoterapii: https://iclb.pl/zabiegi/magnetoterapia/