Kurs trenera personalnego i co dalej?

Skończyłeś kurs trenera personalnego i zastanawiasz się nad swoimi dalszymi krokami w tej dziedzinie? Chcesz odrazu zdobywać cenne doświadczenia, a może myślisz nad dodatkowymi szkoleniami, jakie sprawią, że będziesz bardziej atrakcyjny dla pracodawców, oraz swoich podopiecznych? Jeśli tak to zapraszamy do lektury niniejszego, krótkiego artykułu o kolejnych krokach na szlaku do trenerskiej samodzielności.

Doszkalanie?

 

Wiele osób, jakich pasję stanowi sport i różnego rodzaju aktywności fizyczne, a przede wszystkim nowoczesny fitness, marzy o pracy w zawodzie trenera. W obecnych czasach, jakie bardzo cenią sobie wysiłek fizyczny oraz zdrowe odżywianie, wykonanie kursu trenera personalnego nie należy do najtrudniejszych zadań. Oferują go rozmaite centra sportowe w rodzaju śląskiego S.A.S Centrum Edukacji Sportowej. (Ich ofertę znajdziecie pod poniższym adresem: www.sas-silesia.pl/kurs-trenera-personalnego.html). Już za stosunkowo nieduże pieniądze możemy cieszyć się uprawnieniami, powstaje jednak pytanie – co dalej? Wraz z upowszechnianiem się kursów na rynku wzrosła również konkurencja. Czy zwykły kurs wystarczy, by mieć dobrze opłacaną pracę? A może warto wyspecjalizować się w jakiejś konkretnej dziedzinie?

Kurs trenera personalnego, a może fizjotrenera?

 

Każda osoba jaka zajmuje się zawodowo sportem i szeroko pojętą aktywnością fizyczną wie, jak istotne jest przy ćwiczeniach na siłowni dobre przygotowanie. Rozgrzewka to podstawa, jednak nie zawsze wystarcza. Aby ćwiczenia określonych partii mięśniowych nie odbiły się negatywnie na pozostałych, nie wystarczy po prostu rozgrzewać się przed ich wykonaniem. Potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu fizjologii ludzkiego organizmu. Możemy ją posiąść, wybierając się na jeden z kursów na fizjotrenera.

 

Na czym on polega i informacje z jakiego zakresu na nim zdobędziemy? Przede wszystkim możemy się spodziewać szkolenia z tak zwanej „sztuki unikania przeciążeń”, którą nazwaliśmy tak na potrzeby naszego artykułu. Innymi słowy, nauczymy się jak odpowiednio dobierać ćwiczenia dla różnych osób, o różnej budowie ciała i uwarunkowaniach, aby nie cierpiał ona z powodu przeciążeń pewnych obszarów ciała. Naturalne jest bowiem, że w czasie ćwiczeń określonych partii mięśniowych, często przeciążamy inne. Fizjotrener ma za zadanie odpowiednio odczytywać sygnały podopiecznych, jak np. ból stawów i tak planować trening, by był on efektywny, a przy tym nie obciążający dla naszego organizmu. To duża odpowiedzialność, dlatego też warto wzmocnić się solidną dawką teoretycznej wiedzy na ten temat, zanim weźmiemy pod skrzydła pierwszych podopiecznych.

 

Tego rodzaju kursy adresowane są dla osób, które ukończyły kurs na trenera personalnego i pracują, lub dopiero zaczynają pracować w zawodzie, a także dla fizjoterapeutów oraz wszystkich, którzy chcą maksymalnie bezpiecznie ćwiczyć.

Inne dziedziny

 

Dobrym pomysłem w ramach „doszkalania się” jest również zdobycie uprawnień trenerskich w konkretnych dziedzinach sportowych, jak np. bok, pływanie, szermierka, lub innych. Jest to z pewnością wiele lat dodatkowej nauki oraz kosztów, jednak takie „wyspecjalizowanie może nam przynieść wysoki dochód, a przede wszystkim bezcenną, sportową satysfakcję.