Jak pielęgnować soczewki kontaktowe? O higienie i przechowywaniu szkieł kontaktowych oraz prawidłowym używaniu płynu do soczewek.

Korzystanie z soczewek kontaktowych to bez wątpienia ogromna wygoda dla każdej osoby z wadą wzroku. Nie mniej wiąże się ona również z dodatkowymi czynnościami, które należy skrupulatnie wykonywać po to, aby mieć pewność, że korzystanie z soczewek jest dla nas w pełni bezpieczne. Chodzi oczywiście o codzienną pielęgnację szkieł kontaktowych, która obejmuje korzystanie z określonych produktów takich jak płyn do soczewek i wykonywanie określonych czynności pielęgnacyjnych.

 

Prawidłowe pielęgnowanie soczewek kontaktowych

Jeśli decydujemy się na noszenie długoterminowych soczewek, to musimy się tym samym nastawić wykonywanie takich czynności, które wymagają od nas dyscypliny i dokładności. Jeśli wiemy, że raczej średnio odnajdziemy się w takiej sytuacji, to być może lepszym dla nas rozwiązaniem będą soczewki jednodniowe. Posiadają one również swoje niezaprzeczalne zalety. Nie mniej to właśnie soczewki miesięczne i dwutygodniowe są tańszym i praktyczniejszym rozwiązaniem długoterminowym. Aby korzystać z nich w sposób prawidłowy, powinniśmy nauczyć się ich prawidłowego czyszczenia, a także przechowywania.

Czyszczenie

Soczewki kontaktowe czyścimy za każdym razem, gdy wyciągamy je z oka. Zanim jednak to zrobimy, powinniśmy dokładnie umyć nasze ręce. Po tym etapie możemy wyciągnąć soczewkę z oka i umieścić ją na dłoni. Aby ją zdezynfekować, wystarczy skroplić ją płynem do soczewek. Ważne jest, aby nie zapomnieć o ich wyczyszczeniu. Powinniśmy więc pocierać nawilżoną soczewkę palcem. Następnie płuczemy ją tym samym płynem. Soczewki są gotowe do sterylnego przechowania.

Przechowywanie

Wyczyszczone soczewki kontaktowe umieszczamy w specjalnym pojemniku, który napełniony jest płynem do soczewek. Szczelnie go zamykamy i otwieramy, dopiero gdy przyjdzie czas na ponowne założenie naszych soczewek miesięcznych. Pamiętajmy jednocześnie, że zależnie od tego, na jaki tryb noszenia soczewek się zdecydowaliśmy, tyle czasu możemy z nich korzystać. Oznacza to, że z soczewek miesięcznych możemy korzystać od momentu ich pierwszego wykorzystania jedynie przez miesiąc. Nie możemy przedłużyć tego czasu.

 

Najważniejszy element pielęgnacji – odpowiedni płyn do soczewek

To o czym przede wszystkim powinniśmy pamiętać podczas codziennej pielęgnacji naszych soczewek to fakt, że nie możemy doprowadzić do ich kontaktu z wodą z kranu. Oznacza to, że nie możemy ani myć szkieł kontaktowych w taki sposób, ani pojemniczka do ich przechowywania. Kluczową rolę odgrywa więc płyn do soczewek, który powinien zadziałać skutecznie podczas czyszczenia soczewki, jej płukania oraz dezynfekcji. Powinien on też nadać się do dezynfekcji samego pojemnika. Dlatego tak popularne stały się wielofunkcyjne płyny do soczewek. Dzięki temu nie musimy zaopatrywać się w kilka osobnych buteleczek o różnym przeznaczeniu. Opcja ta sprawdzi się przede wszystkim, jeśli zależy nam na czasie i gdy lubimy proste szybkie rozwiązania. Natomiast co do wyboru konkretnego produktu od danej firmy, to decyzja należy już tylko do nas! Przy zachowaniu wszystkich wymienionych zasad higieny na pewno każdy płyn do soczewek posłuży nam tak samo dobrze.