Czy warto zainwestować w soczewki miesięczne? Wady i zalety długoterminowych szkieł kontaktowych.

Szkła kontaktowe to wynalazek, który dla wielu osób jest bez wątpienia wybawieniem. Dzięki nim możemy bez problemu pływać, nosić okulary przeciwsłoneczne, uprawiać różne sporty i wyglądać właśnie tak, jak chcemy. Brak ograniczenia przez okulary przynosi wiele korzyści. Jednak osoby zainteresowane soczewkami zwracają uwagę na problem ich wydajności oraz wygody użytkowania.

 

Jakie szkła kontaktowe na co dzień?

Jeśli mamy naprawdę dużą wadę wzroku, a nie chcemy nosić codziennie okularów korekcyjnych, to jedynym słusznym rozwiązaniem będzie zainwestowania w soczewki miesięczne. Dlaczego właśnie takie?

 

Gdy powodem naszego przerzucenia się na soczewki jest wygoda na co dzień przy dużej wadzie wzroku, to nie ma sensu, abyśmy inwestowali w soczewki jednodniowe. Jest to dobra opcja dla osób, które potrzebują szkieł kontaktowych okazjonalnie. Natomiast osobom, które chcą używać szkieł codziennie, poleca się soczewki miesięczne.

 

Dlaczego właśnie soczewki miesięczne?

Pod wieloma względami miesięczne szkła kontaktowe są o wiele lepsze dla osoby, która chce je nosić na co dzień. Wydawać by się jednak mogło, że jest wręcz na odwrót. Jednorazowe soczewki nie wymagają pracochłonnego czyszczenia. Każdego dnia możemy wyrzucić je do kosza, a następnie sięgnąć po nowe. Jest to jednak bardzo nieopłacalny interes. Być może wygodny, ale będzie nas sporo kosztował. Szacuje się, że zależnie od firmy dzienny koszt użytkowania soczewek jednodniowych wynosi około 5 zł. Natomiast w przypadku soczewek miesięcznych jest to około 90 gr plus płyn do czyszczenia i przechowywania szkieł, który również wynosi nas kilkadziesiąt (około 50) groszy dziennie. Widać różnicę, prawda?

 

Soczewki miesięczne, czyli nie taki diabeł straszny

Osoby, które boją się używać soczewek miesięcznych, zazwyczaj odpycha ich cena za opakowanie. W przeliczeniu wykonanym powyżej widzimy jednak, że patrząc na koszt dzienny, to miesięczne szkła kontaktowe są o wiele praktyczniejsze. Kolejnym powodem, dla którego wiele osób rezygnuje z tej opcji, jest strach przed uszkodzeniem soczewek, za które wydało się sporo pieniędzy. Nie mniej, ich pielęgnacja wbrew pozorom jest bardzo łatwa i nie powinna sprawiać problemów, szczególnie gdy robimy to każdego dnia. Łatwo jest nabrać wprawy.

Ponadto, dla osób, które cenią sobie wygodę najwyższej jakości, możliwe jest zakupienie soczewek całodobowych. Możemy bez problemu spać w nich przed 30 nocy. Jedyne, o czym należy w takiej sytuacji pamiętać, to regularne nawilżanie oczu przy użyciu specjalnych kropel. W przypadku szkieł jednodniowych nie mielibyśmy takiej opcji.

 

Drogie płyny pielęgnacyjne

Niektórych odrzucać może również cena płynu do pielęgnacji soczewek miesięcznych oraz do ich przechowywania. Jednak tak jak wspomnieliśmy w przeliczeniu na dzień jest to koszt około 50 gr. Wypłukanie w nim szkieł to kwestia kilku minut a uchroni nas to przed różnego rodzaju infekcjami, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia.