Czy warto kupować dzbanki filtracyjne?

Filtracja to krzyk mody ostatnich mody. Jest to o tyle ciekawe, że równolegle z postępem technologicznym i gospodarczym w Polsce znacznie polepszyła się jakość wody. Do tego stopnia, że wodę z kranu można pić w właściwie w każdym większym mieście wojewódzkim (i nie tylko). Czy dzbanek jest więc potrzebny? To zależy czego oczekujemy od spożywanej wody. Dzbanek daje pewność oczyszczenia wody i bezpieczeństwo. Co więcej mówi się o sporej korzyści ekonomicznej w stosunku do kupowania wody butelkowanej. Jak jest w rzeczywistości? Ile taki dzbanek kosztuje? Ile można zaoszczędzić, kupując systemy filtracyjne dla domu.

Dzbanek filtracyjny a zdrowie człowieka

Filtracja w domu to nie tylko woda. Przecież filtry występują w okapach, pralkach czy zmywarkach. Co więc wyróżnia naczynia filtrujące wodę? Dzbanki oczyszczają wodę z wszelkich zanieczyszczeń: cząstek stałych z wodociągów, chloru, rdzy, tlenków metali ciężkich. Ktoś może powiedzieć, że woda jest zdatna do picia i nie trzeba się martwić o jej jakość. Niestety, nie jesteśmy stwierdzić, w jakim stanie są rury. Nawet jeśli są w dobrym stanie, to dzbanek stanowi formę ubezpieczenia. Za niewielką kwotę można mieć pewność, że woda będzie znakomita. Co więcej, coraz częściej mówi się o pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka, bo odpowiednie filtry do dzbanków i butelek mogą też wzbogacać smak i minerały zawarte w wodzie. Jak? Po prostu do środka wkłada się np. kapsułki z witaminami czy magnezem. Z takiej kapsułki przez dwa miesiące użytkowania filtra stopniowo uwalniana jest dawka składników. Bardzo często zwolennicy wody butelkowanej poruszali temat różnicy jakościowej i ilościowej (mikroskładników)  wody z kranu. Faktycznie, woda zdrojowa może i będzie miała lepszy wpływ na zdrowie, ale jest dużo droższa niż litr wody bieżącej. Poza tym, ktoś musi tą wodę kupić i przynieść, a do kranu mamy zaledwie parę metrów w każdym mieszkaniu.

Pieniężne aspekty dzbanków

Czas na trochę matematyki i szacowań, bo jak wiadomo aspekt finansowy zawsze się liczy. Dobry dzbanek z zestawem filtrów renomowanej firmy (np. dzbanki i butelki Filter Logic) można kupić już poniżej stu złotych – wszystko zależy od preferencji przyszłych użytkowników, rozmiarów dzbanka i typów filtra. Jeśli regularnie kupujemy wodę dobrej jakości – mówimy tu o wodzie mineralnej, która na potrzeby tego tekstu będzie kosztować 2,5 zł za butelkę o pojemności 2 litrów. Załóżmy, że rodzina czteroosobowa wypija dwie zgrzewki, każda po 9 butelek tygodniowo. Roczna kwota przeznaczona na wodę zamknie się w kwocie 2250 zł (!!!). Co to oznacza? Wnioski są proste – patrząc tylko i wyłącznie na aspekt ekonomiczny, to dzbanki filtrujące sa bardzo opłacalne. Pozostaje jednak impakt ekologiczny, który dla wielu rozwieje kolejen wątpliwości. Jedynym odpadem wytworzonym przez człowieka używającego dzbanka jest zużyty po miesiącu czy dwóch filtr. Pijąc wodę nawet z dużych butelek, wciąż wytwarzamy więcej odpadów niż “dzbankowicze”. Na co się w takim razie zdedydować? Decyzję zostawiam wam!